ג'ן שאה נידון ל-6.5 שנות מאסר בגין הונאה

עקרות בית אמיתיות של סולט לייק סיטי כוכב ג'ן שאה נידונה ל-78 חודשי מאסר, השווים לשש וחצי שנים, בכלא במהלך משפט ההונאה שלה ביום שישי, 6 בינואר.

בנוסף, שאה תהיה כפופה לחמש שנות שחרור בפיקוח לאחר שתצא. גזר הדין שלה הגיע לאחר שהתובעים קראו לשאה לרצות 120 חודשים, או 10 שנים, מאחורי סורג ובריח.

"בעינינו, אלה לא היו מספרים, אלה אנשים פגיעים מבוגרים שחייהם התהפכו על ידי הונאת הטלמרקטינג של הנאשם והם עדיין סובלים", התובע רוברט סובלמן אמר בבית המשפט.

לפני גזר הדין שלה, ממשלת ארצות הברית המליצה לכוכבת בראבו, בת 49, לקבל 10 שנים מאחורי סורג ובריח לאחר שביקשה עונש מאסר מופחת.

שאה "נקטה בשורה של צעדים יותר ויותר בזבזניים כדי להסתיר את התנהגותה הפלילית מהרשויות" ו"עסקה במאמץ מקיף ארוך שנים להסתיר את המשך תפקידה בתוכנית", כתבה הממשלה במסמכי בית המשפט שהגיעו לידי בקשר ב-23 בדצמבר.

המסמכים ציינו כי שאה היה "מנהיג אינטגרלי" של תוכנית ההונאות הטלמרקטינג הארצית, ש"קורבן אלפי אנשים חפים מפשע", בעיקר אלה שהיו "קשישים או פגיעים".

"רבים מאותם אנשים סבלו ממצוקה כלכלית משמעותית ונזק. בהוראת הנאשם הונו קורבנות שוב ושוב עד שלא נותר להם דבר", נכתב במסמכים. "היא ושותפיה התמידו בהתנהלותם עד שחשבונות הבנק של הקורבנות התרוקנו, כרטיסי האשראי שלהם היו בגבולות שלהם, ולא היה יותר מה לקחת".

בראבו

שאה כתבה מכתב לשופטת וביקשה לקצר שלוש שנות מאסר, וטענה ש"החלטותיה העסקיות הנוראיות" נבעו בגלל "חוויות אישיות כואבות" שהתרחשו בחייה באותה תקופה.

הצרות המשפטיות של משפיענית האינסטגרם החלו כשהיא והעוזרת שלה, סטיוארט סמית'נעצרו בסולט לייק סיטי, יוטה, במרץ 2021. שניהם הואשמו בקשירת קשר לביצוע הונאה רשתית בקשר לשיווק טלפוני וקשירת קשר לביצוע הלבנת הון.

שאה הודתה בתחילה בחפותה בכל האישומים וטענה ללא הרף על חפותה. עם זאת, ביולי 2022 היא שינתה את הודאתה לאשמה, ואמרה לשופט סידני שטיין שהיא "הסכימה" "לבצע הונאה בנקאית" מ-2012 עד מרץ 2021.

אמא לשניים, חולקת את הבנים הבוגרים שריף ג'וניור ועומר עם בעלה שריף שאה, המשיכה וציינה שהיא "ידעה שזה לא בסדר" ו"כמה אנשים נפגעו" לפני שהתנצלה על התוכנית.

עם זאת, פקידים רבים הפצירו בבתי המשפט להתייחס ברצינות להאשמותיו של שאה.

"כפי שנטען, שאה וסמית', 43, חפצו את הקורבנות האנושיים האמיתיים שלהם כ'לידים' לקניה ולמכירה, והציעו את המידע האישי שלהם למכירה לחברים אחרים של טבעת ההונאה שלהם", הסוכן המיוחד של HSI. פיטר סי פיצהו אמר בהצהרה.

התובעים האמינו שאה וסמית' "עשו מאמצים משמעותיים להסתיר את תפקידיהם" בהונאה, כולל שימוש ביישומי הודעות מוצפנות ומשיכת מזומנים "כדי להימנע מדרישות דיווח על עסקאות מטבע".

קישור מקור