כל מה שצריך לדעת על הרשעתו של עדנאן סייד ברצח

כל מה שצריך לדעת על הרשעתו של עדנאן סייד ברצח

כבר כמה שנים שהציבור הרחב מושקע ברצח הא-מין לי ב-1999. בנוסף להצגה בעונה הראשונה של הפודקאסט "Serial" ב-2014, HBO העלתה לראשונה את הסרט התיעודי, התיק נגד עדנאן סיידבמרץ 2019.

לפי הודעה לעיתונות של HBO מיוני 2018, הספיישל בן ארבע השעות הציג "תגליות חדשות, כמו גם גילויים פורצי דרך המאתגרים את המקרה של המדינה" והציג "גישה בלעדית לסייד, צוות ההגנה, משפחת סייד, חברים ומורים של הא מין לי ועדנאן סייד, וחברי אכיפת החוק בעיר בולטימור". למרות הפשע שהתרחש לפני למעלה משני עשורים, היו התפתחויות חדשות בתיק בשנים האחרונות. המשיכו לגלול כדי לגלות את כל מה שאנחנו יודעים.

מי זה עדנאן סייד?

עדנאן סייד היה נער מבולטימור, מרילנד שהורשע ברצח חברתו לשעבר, היי מין לי.

לי, שנראה לאחרונה בבית הספר, נעלמה ב-13 בינואר 1999, ממש לפני סופת שלגים. חודש לאחר מכן, גופתו של בן ה-18 נמצאה בליקין פארק בבולטימור וסייד, בן 17 באותה עת, הפך לחשוד העיקרי. למרות שהוא שמר על חפותו מאז, הוא נמצא אשם ברצח מדרגה ראשונה, שוד, חטיפה ומאסר שווא ונידון למאסר עולם בשנת 2000. עשור וחצי לאחר מכן, ב-2016, בולטימור סאן דיווח כי הרשעתו בוטלה והוא יקבל משפט חדש בהתבסס על אי הכניסה של פרקליטו הקודם והציג ראיות מסוימות במשפטו הראשון. במרץ 2018, בית המשפט לערעורים מיוחדים במרילנד אישר את פסק הדין הזה, אך בולטימור סאן אומר שבית המשפט העליון במרילנד ביטל אותו ב-8 במרץ 2019, מה שאומר שהוא לא יקבל משפט חדש אחרי הכל. בשלב זה, הוא ישב בכלא למעלה מ-20 שנה.

עם זאת, ב-19 בספטמבר, שופט בית המשפט המחוזי מליסה פין הורה לבטל את הרשעתו של סייד פחות משבוע לאחר שהתביעה של בולטימור הגישה בקשה שתמכה בסייד בקבלת משפט חדש. השופט פין אישר גם את שחרורו של סייד, שכיום בן 41, סוכנות הידיעות AP דיווח.

איך עדנאן סייד הפך לשמצה?

בשנת 2014, המקרה של סייד סוקר בעונה הראשונה של "Serial" פודקאסט פשע אמיתי בהנחיית שרה קניג. לאורך כל הפרקים, המנחה הציג את המאזינים לסייד ואת התעלומה האם הוא חף מפשע או לא. עד סוף הסדרה, היא לא חלקה דעה ברורה בכל מקרה, אבל היא חשפה שהתיק נגדו לא נראה כאילו זה היה צריך להספיק כדי להרשיע אותו ברצח. הראיות שהיא סייעה לחשוף ולפרסם כללו גם אליבי וגם תיעוד של מגדל סלולרי הסותרות ישירות את נרטיב הפשע של התביעה. הפודקאסט העלה מספיק שאלות לגבי אשמתו של סייד, כך שהוא העלה אותו לדרך למשפט חדש – ושינה את נוף הפודקאסטים והמדיה.

באילו פודקאסטים אחרים הוצג המקרה של עדנאן סייד?

"Serial" לא רק עורר פיצוץ שלם של פודקאסטים של פשע אמיתי, הוא גם יצר כמות מטורפת של עניין בסייד עצמו. ב"לא ידוע: המדינה נגד עדנאן סייד", הם המשיכו היכן ש"סדרה" הפסיקה, והאירו אור על מידע שלא כוסה על ידי קניג ולדעתם הוכיח באופן סופי את חפותו של בן 30 ומשהו. "אמת וצדק" בדק גם את הסיפור של סייד והאי בעונתם הראשונה, ו-"True Crime Obsessed" בחנה אותו מחדש בסדרה עבור התומכים שלהם בתשלום. "סופרי פשע על" דן בסיפורו של סייד ובעדכונים במקרה שלו בכמה פרקים. ב-"Crime Junkie", הם הקדישו פרק שלם שכותרתו "ADNAN: What 'Serial' Didn't Tell You" למקרה. הסיפור של סייד גם הוצג כעת בסיקור תחקיר וחדשות, כולל מסמך HBO.

מי הרג את היי מין לי?

למרות שסייד הוא עדיין החשוד המרכזי בתיק, פודקאסטים ותחקירים בתקשורת הצביעו על כמה חשודים אחרים. ג'יי ווילדס, האיש שטוען כי היה שותפו של סייד והיה העד הכוכבי של התביעה בתיק נגדו, הוא יעד לחשדות רבים. מעריצי "סדרתי" מציעים גם שאדם בשם דוֹן, החבר של היי בזמן שהיא נעלמה, לא נחקר בכבדות על הפשע כפי שהיה צריך להיות. ומחפשי אינטרנט נוספים חשפו רוי ס. דייויס כאפשרות, שהואשם ב-2003 בתקיפה מינית וברצח של ג'אדה דניטה למברט, צעירה נוספת מבולטימור בת 18 שגופתה במאי 1998.

מי זה רביע צ'אודרי?

רביע צ'אודרי הוא עורך דין וסופר שעזר להסב את תשומת הלב הלאומית למקרה של סייד. חברת ילדות שלו, היא מעורבת בסיפור שלו מההתחלה – והיא זו שהציגה לראשונה את המקרה לקניג עבור "סדרתי". היא גם אחת המארחות שלא נמסרו וכתבה עוד כמה מאמרים בנושא, כמו גם ספר משלה, הסיפור של עדנאן: החיפוש אחר אמת וצדק לאחר סדרתישפורסם בשנת 2016. היא הייתה הכוח המניע מאחורי קבלת תשומת לב תקשורתית עבור סייד ובתקווה לעזור לו להימצא לא אשם בפשע.

"עדנאן הוא החבר הכי טוב של אחי הצעיר וכמו אח גם בשבילי", כתבה עבור האפוטרופוס ב-2016. "כך או אחרת עדנאן צפוי לחזור הביתה בקרוב, אבל אני אמשיך לעבוד עם החוקרים עד שנבהיר לעולם שהוא חף מפשע הנורא הזה. ואז כולנו חייבים לאתגר את המדינה לפתוח מחדש את החקירה של הרצח של הא מין לי".

האם עדנאן סייד יקבל משפט נוסף?

בספטמבר 2022, התובעים בבולטימור ביקשו משופט לבטל את הרשעתו של סייד ברצח. הם גם ביקשו משפט חדש.

הבקשה החדשה טוענת שהתובעים בתיק המקורי ידעו שיש חשוד נוסף שאיים להרוג את לי. על פי החשד, הצוות המשפטי התרשל בחשיפת המידע לסנגורים.

באופן מזעזע, ב-19 בספטמבר, שופט בית המשפט המחוזי מליסה פין הורה לבטל את הרשעתו של סייד ואישר את שחרורו של סייד.

לאחר חקירה שנמשכה שנה שנערכה על ידי התובעים ועורך דינו של סייד, ראיות חדשות גילו כי חשודים אחרים עסקו באונס סדרתי ותקיפה מינית או תקפו את לי ברכב, על פי מסמכים שהושגו. בקשר. עוד נטען בבקשת הפרקליטות כי רכבו של הקורבן אותר בסמוך לבית המזוהה עם אחד החשודים האחרים.

משרדו של פרקליט מדינת בולטימור מרילין מוסבי אינו טוען כי סייד חף מפשע בהגשה, אם כי בבקשה נכתב כי התובעים אינם סומכים עוד על הרשעתו.

"ההפרות של בריידי של המדינה גזלו מהנאשם מידע שהיה מחזק את חקירתו ואת טיעונו לפיו מישהו אחר אחראי למותו של הקורבן". בקי פלדמןכתב ראש היחידה לבדיקת גזר דין בפרקליטות המדינה בבקשה.

עורך דינו של סייד, עוזר הסנגוריה הציבורית אריקה סוטרתמכה בבקשת התובעים בהגשתה.

"בהתחשב בחוסר המדהים של ראיות מהימנות המעורבות על מר סייד, יחד עם ראיות מתגברות המצביעות על חשודים אחרים, הרשעה בלתי צודקת זו אינה יכולה לעמוד", אמר סוטר בהצהרה באמצעות הסנגוריה הציבורית. "אדון. סייד אסיר תודה על כך שהמידע הזה סוף סוף ראה אור ומצפה ליום שלו בבית המשפט".קישור מקור