מייסד סטילס ונאש מת בגיל 81

הגיטריסט המשפיע דיוויד קרוסבי מת ביום חמישי, 19 בינואר, בגיל 81, אישרה אשתו.

"בצער רב לאחר מחלה ממושכת, נפטר אהובנו דיוויד (קרוז) קרוסבי", אשתו, יאן דאנססיפר מגוון בהצהרה. "הוא היה מוקף באהבה באשתו ובנו, יאן ובנו ג'נגו. למרות שהוא כבר לא כאן איתנו, אנושיותו ונפשו החביבה ימשיכו להדריך ולעורר אותנו. המורשת שלו תמשיך לחיות דרך המוזיקה האגדית שלו. שלום, אהבה והרמוניה לכל מי שהכיר את דוד ואת אלה שהוא נגע בו. נתגעגע אליו מאוד. בשלב זה, אנו מבקשים בכבוד ובחביבות פרטיות בעודנו מתאבלים ומנסים להתמודד עם האובדן העמוק שלנו. תודה על האהבה והתפילות".

דייוויד נודע בעיקר בזכות עבודתו פורצת הדרך כחבר מייסד של The Byrds וכן Crosby, Stills and Nash, שתי להקות שהובילו גל חדש של מוזיקה בשנות ה-60 וה-70. הקריירה המרשימה שלו נפרשה על פני כחמישה עשורים וראה אותו נכנס להיכל התהילה של הרוקנרול לא פעם אחת, אלא פעמיים.

נוֹלָד דיוויד ואן קורטלנדט קרוסבי ב-14 באוגוסט 1941, דיוויד וחברי הלהקה רוג'ר מקגיןג'ין קלארק, כריס הילמן ומייקל קלארק השיקו את The Byrds ב-1964, ומצאו הצלחה עצומה עם השער שלהם ל"Tambourine Man" של בוב דילן. למרות שהקבוצה נחגגה בחוגי מוסיקת הבלוז והרוק, דייוויד הפך במהירות לאיש המוזר בשל סגנון הקונצרטים הנינוח שלו והחיים הצנועים שלו בהשוואה לחבריו ללהקה. עד 1967, הבירדס העיפו אותו מהקבוצה, מה שגרם לאלבום השני של הלהקה האחים בירד הידועים לשמצה לפוצץ.

שון גולדברג/שטרסטוק

נזכר ב-1980 ברגע שחבריו ללהקה "הגיעו להגדיל את הפורשה שלהם" ואמרו לדיוויד ש"אי אפשר לעבוד איתו", החבר המייסד ידע שזמנו עם The Byrds נגמר. "לא ניסיתי לנמק איתם. הרגע אמרתי, 'זה בזבוז מביש… להתראות'", קונן אז דיוויד, רוק קלאסי אולטימטיבי דיווח

עם זאת, המייסד המשותף של בירדס חזר במהירות, והצטרף לשורותיו סטיבן סטילס ו גרהם נאש בשנת 1968 ליצור קרוסבי, סטילס ונאש. אלבום הבכורה של השלישייה זכה לרב פלטינה, אבל ההרמוניה שלהם הופרעה כאשר ניל יאנג הובא לחיק. בהתנגשות יצירתית, דיוויד וגראהם המשיכו הלאה כצמד והמשיכו ליצור מוזיקה יחד במשך העשורים הבאים. אלבום הסולו האחרון של דיוויד, בחינםשוחרר בשנת 2021.

חייו האישיים של דוד היו שקועים בסיבוכים הנוגעים לבריאותו ולמשפחתו. הילד הראשון שלו, ג'יימס ריימונדנולד בשנת 1962 ל סיליה קרופורד פרגוסון והובא לאימוץ. ג'יימס ואביו התאחדו מאוחר יותר. דיוויד המשיך והביא לעולם שלושה ילדים עם שלוש נשים שונות במהלך תקופתו בקרוסבי, סטילס ונאש. בַּת אריקה נולד לו ו ג'קי גאת'ריבת דונובן אחרי שאמו הייתה האקסית של דוד, דבי דונובןוהבן ג'נגו התקבל בברכה על ידי דיוויד ואשתו, יאן. מאוחר יותר נחשף בשנת 2000 שדיוויד היה מוזיקאי מליסה את'רידג' ושותף ג'ולי סייפרתורם הזרע של שני ילדיהם.

אחרי הטלה קצרה אך כואבת עם זמרת ג'וני מיטשל ב-1967, דיוויד וג'אן קשרו את הקשר ב-1987, עם חבר הלהקה סטיבן שהולך עם יאן במעבר. עד 1994, בריאותו של הגיטריסט החלה לרדת והוא עבר השתלת כבד כדי להילחם בהשפעות השימוש בעבר בחומרים. בשנת 2014 נאלץ דיוויד לבטל את ההופעות האחרונות של סיבוב ההופעות הסולו שלו עקב לחץ לבבי.

קישור מקור